Maqedonia e 65-ta në listën e vendeve më paqësore në botë - Bota Sot
Maqedonia e 65-ta në listën e vendeve më paqësore në botë

Maqedonia

Maqedonia e 65-ta në listën e vendeve më paqësore në botë

Më: 25 qershor 2019 Në ora: 20:08
Shkupi

Në listën e vendeve më paqësore në botë, nga vendet e Ballkanit, Sllovenia është është vlerësuar më së miri.

Maqedonia ndodhet në vendin e 65-të, Kroacia në vendin e 28-të, Serbia 50, Mali i Zi 67 ndërsa Bosnja dhe Hercegovina ka vendin e 81 dhe Kosova në vendin e 86-të që vlerësohen.

Afganistani ka vendin e fundi, ndërsa në fund të listës janë Siria, Sudani Jugor, Jemeni dhe Iraku.

Sipas “Institute for Economics and Peace”, Islanda vlerësohet e para si vend më paqësor në botë ndërsa pas Islandës vinë Zelanda e Re, Portugalia dhe Austria.

Në vendin e gjashtë është Danimarka, në vendin e gjashtë Kanada para Singaporit dhe në vendin e tetë Sllovenia.

Në top dhjetëshin janë edhe Japonia dhe Çekia, ndërsa këtu ndodhen edhe Zvicra, Irlanda dhe Australia.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...