Vetingu, ekspertët paralajmërojnë se qasja duhet të bëhet profesionalisht dhe pa improvizim - Bota Sot
Vetingu, ekspertët paralajmërojnë se qasja duhet të bëhet profesionalisht dhe pa improvizim

Maqedonia

Vetingu, ekspertët paralajmërojnë se qasja duhet të bëhet profesionalisht dhe pa improvizim

Më: 12 korrik 2019 Në ora: 11:38
Parlamenti i Maqedonisë së Veriut

Procesi i vetingut për funksionarët dhe zyrtarët duhet të fillojë, por ekspertët paralajmërojnë se qasja duhet të bëhet profesionalisht dhe pa improvizim.

Edhe pse ka marrë dritë jeshile, iniciativa është ende në fazën fillestare. Përfaqësuesit e partive politike flasin me njëri-tjetrin, por ata ende kërkojnë gjuhë të përbashkët.

Disa ditë më parë, BDI-ja paraqiti një plan për vetingun, i cili duhet të fillojë pas përfundimit të të ashtuquajturës “fshesë” nga kryeministri. Por ekspertët gjithashtu theksojnë se i gjithë procesi zhvillohet me shpejtësinë e ngadalshëm.

Ata paralajmëruan gjithashtu për të shmangur modelin e vetëpërmbajtjes të Shqipërisë, pasi situata mund të përshkallëzohet si në vendin fqinj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...