Ursula von der Leyen: Mbështes nisjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë - Bota Sot
Ursula von der Leyen: Mbështes nisjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Maqedonia

Ursula von der Leyen: Mbështes nisjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Më: 17 korrik 2019 Në ora: 11:53
Presidentja e re e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen

Presidentja e re e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen thotë se mbështet hapjen e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

“Dëshiroj të riafirmoj perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe shoh një rol të rëndësishëm në procesin e reformave të vazhdueshme në të gjithë rajonin, ku kemi të njëjtin kontinent, të njëjtën histori, të njëjtën kulturë dhe sfida të njëjta”.

“Unë e mbështes plotësisht dhe të qëndrojë prapa propozimit të Komisionit Evropian për të hapur negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë “, theksoi presidentja e zgjedhur Ursula von der Leyen në udhëzimet politike për Komisionin e ardhshme (2019-2024).

Ursula von der Leyen është gruaja e parë në postin e KE. Ajo u zgjodh me 383 vota pro, gjatë ditës së djeshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...