Ulet numri i studentëve të rinj në Maqedoninë e Veriut - Bota Sot
Ulet numri i studentëve të rinj në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia

Ulet numri i studentëve të rinj në Maqedoninë e Veriut

Më: 19 korrik 2019 Në ora: 15:43
Student

Në Maqedoninë e Veriut , në vitin akademik 2018/2019 janë regjistruar gjithsej 53677 studentë, që do të thotë se numri është zvogëluar për 5.7% në krahasim me vitin akademik 2017/2018.

Nga ata 56,6% apo 30 352 janë studentë të gjinisë femër, tregojnë të dhënat e Entit Shtetëror për Statistikë.

Numri më i madh i studentëve apo rreth 87% janë regjistruar në universitetet shtetërore, derisa 12,4% e tyre në ato private.

Në vitin e parë të studimeve, në vitin akademik 2018/2019, janë regjistruar 13 931 studentë apo 26% (këtu përfshihen dhe studentët e vitit të dytë, tretë dhe që kanë humbur më shumë se një vit).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...