Uji i Liqenit të Ohrit është pastruar dhe mund të përdoret për notim - Bota Sot
Uji i Liqenit të Ohrit është pastruar dhe mund të përdoret për notim

Maqedonia

Uji i Liqenit të Ohrit është pastruar dhe mund të përdoret për notim

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 14:43
Liqeni i Ohrit

Analizat e fundit të kryera nga Qendra për Shëndetin Publik në Ohër tregojnë se uji në Liqenin e Ohrit është i sigurt për notim, sport dhe rekreacion.

Drejtori i Qendrës, Sasho Toçkov shpjegoi se situata me ndotjen mikrobiologjike të ujit në zonën bregdetare të plazhit pranë lumit Grashnica është tejkaluar dhe analizat e kryera më 15 korrik dhe 17 korrik tregojnë se uji i asaj pjese të bregdetit është i kategorisë së dytë, të sigurt për notim.

“Në vendet ku më herët ishte regjistruar klasa e tretë, tani uji është i pastër ose i klasës së dytë dhe mund të përdoret. Për këtë, shërbimet e inspektimit janë njoftuar për të vepruar në lidhje me ndalimin e futur, shpresoj ta zgjidh këtë gjë këto ditë. Pjesa e lumit Grashnica është përsëri e ndotur, atje uji është i klasës së tretë, por kjo lëvizje nuk përdoret për notim. Në pjesën tjetër të zonës bregdetare, uji është nga klasa e parë dhe e dytë”, theksoi Toçkov.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat