Zaev: “Ilindeni simbol i bashkimit” - Bota Sot
Zaev: “Ilindeni simbol i bashkimit”

Maqedonia

Zaev: “Ilindeni simbol i bashkimit”

Më: 2 gusht 2019 Në ora: 13:49
Zoran Zaev

Kryeministri i vendit Zoran Zaev, gjatë fjalimit të tij me rastin e Ilindenit ka bërë thirrje për bashkim, duke nënvizuar se Ilindeni është simbol i bashkimit. Sipas tij bashkimi në këto momente është më se i rëndësishëm për siç u shpreh ai ardhmërinë e vendit dhe brezave të ardhshëm.

“Meçkin Kamen nuk duhet të jetë gurrë i përçarjes por gurrë i bashkimit. U bashkuam me fqinjët dhe vendet e Bashkimit Evropian. Ilindeni është thirrje për bashkim dhe jo për përçarje. Bashkë për ardhmërinë e gjeneratave të ardhshme dhe për brezat e rinj. Do të vazhdojmë bashkë ta ndërtojmë të ardhmen e vendit”.

Zaev shtoi se vazhdojmë me politikat e kapërcimit të ndarjeve. Ne, maqedonasit, shqiptarët, turqit, vllehët, serbët, romët, boshnjakët, kemi për detyrë atdhetare të pajtohemi dhe bashkohemi brenda. Kryengritja e Ilindenit është një klithmë për Maqedoninë e Veriut Evropiane. Në çdo qytetar të Maqedonisë së Veriut ka një partizan dhe një komit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...