Ministria e Shëndetësisë: Nuk do të lejojmë sulme fizike ndaj stafit mjekësor - Bota Sot
Ministria e Shëndetësisë: Nuk do të lejojmë sulme fizike ndaj stafit mjekësor

Maqedonia

Ministria e Shëndetësisë: Nuk do të lejojmë sulme fizike ndaj stafit mjekësor

Më: 7 shtator 2019 Në ora: 17:49
Foto ilustrim

Ne nuk do të lejojmë dhunë fizike ndaj mjekëve që shpëtojnë çdo ditë jetë në spitale, thonë nga Ministria e Shëndetësisë, pas sulmit fizik ndaj mjekut në Spitalin Klinik të Tetovës.

“Punëtorët e kujdesit shëndetësor kujdesen për shëndetin e të gjithë qytetarëve në vendin tonë. Ata janë që bëjnë gjithçka për të shpëtuar jetën e njerëzve. Sulmi ndaj një punonjësi të kujdesit shëndetësor dhe një punonjësi të kujdesit shëndetësor gjatë kryerjes së një veprimtarie shëndetësore është i papranueshëm dhe i dënueshëm me ligj”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Shëndetësisë.

Nga atje ata kujtojnë dispozitat e Ligjit për kujdesin shëndetësor sipas të cilës kushdo që sulmon ose kërcënon seriozisht të sulmojë një punonjës shëndetësor ose një bashkëpunëtorë shëndetësor gjatë kryerjes së një veprimtarie shëndetësore si zyrtar dhe dhënien e shërbimeve shëndetësore, do të gjobitet gjobë ose me burgim deri në tre vjet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...