Priebe: Për sundimin e së drejtës duhen politikanë të pavarur - Bota Sot
Priebe: Për sundimin e së drejtës duhen politikanë të pavarur

Maqedonia

Priebe: Për sundimin e së drejtës duhen politikanë të pavarur

Më: 11 shtator 2019 Në ora: 14:55
Reinhard Priebe

“Gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor ballafaqohen me standardet e sundimit të së drejtës. Disa herë janë të nevojshme ndryshime ligjore, e për këtë duhen politikanë të pavarur, të cilët do t’i bëjnë reformat adekuate”.

Këtë e tha sot eksperti juridik i Komisionit Evropian Reinhard Priebe, i cili pati fjalim në konferencën ndërkombëtare “Sundimi i mirë dhe sundimi i së drejtës nga perspektiva e integrimit në BE”.

Sipas Priebe, kusht për sundimin e së drejtës në vend janë politikanët e pavarur, të cilët kanë vullnet për të zbatuar reforma.

“Në këtë mënyrë sistemi i drejtësisë do të mund të vendos pavarësi. Pa menaxhim demokratik, nuk mund të ekzistojë as sundimi i së drejtës”, tha Priebe.

Ndërsa zv.kryeministri Bujar Osmani tha se sundimi i së drejtës është ajër pa të cilin nuk mund të ekzistojë një shoqëri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...