Tsipras: Mitsotakis e tejkaloi veten në hipokrizi dhe demagogji - Bota Sot
Tsipras: Mitsotakis e tejkaloi veten në hipokrizi dhe demagogji

Maqedonia

Tsipras: Mitsotakis e tejkaloi veten në hipokrizi dhe demagogji

Më: 15 shtator 2019 Në ora: 13:18
Alexis Tsipras

Kreu i opozitës greke të SYRIZA-s, Alexis Tsipras në një fjalim në Panairin Ndërkombëtar të Selanikut tha se kryeministri në detyrë Kyriakos Mitsotakis dhe qeveria e tij kishin kapërcyer atë që ai e përshkroi si hipokrizi dhe demagogji për marrëveshjen e Prespës.

Tsipras tha se ish-qeveria e tij ishte fyer nga marrëveshja, për të cilën ai tha se mbron interesin kombëtar dhe bashkëjetesën paqësore me fqinjët e saj.

“Ata që vitin e kaluar na fyer, ata që toleruan sulmet e molotovit mbi shtëpitë e deputetëve që votuan në Kuvend, ata që e quajtën marrëveshjen një marrëveshje të pabesë, të dëmshme … Tani ata po vijnë dhe thonë se jo vetëm që do ta zbatojnë atë, jo vetëm përmbahen në sjellje besnike, por gjithashtu do ta respektojnë atë. Dhe ne u themi atyre – ju do të bëni shumë mirë të atë të respektoni. Është një marrëveshje që vlen për çdo respekt nga çdo qeveri, por në këtë mënyrë ju e bëni bilancin tuaj të duket më mbresëlënës sesa është në të vërtetë”, tha Tsipras.

Ai shtoi se falë marrëveshjes së Prespës, Greqia u pranua në procesin e Berlinit dhe nisma e Kinës 16 + 1, e cila u bë 17 + 1, bashkëpunimi trepalësh dhe katërkëndësh lulëzoi, dhe, siç theksoi ish-kryeministri grek, Selaniku tani ka një rol të veçantë në Ballkan.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...