Ademi: Politizimi i arsimit është i papranueshëm - Bota Sot
Ademi: Politizimi i arsimit është i papranueshëm

Maqedonia

Ademi: Politizimi i arsimit është i papranueshëm

Më: 16 shtator 2019 Në ora: 21:09
Arbër Ademi

Unë nuk kam agjendë personale apo partiake për prishjen e cilësisë së sistemit kombëtar të arsimit por, përkundrazi, kam një agjendë për përmirësimin, tha ministri i Arsimit dhe Shkencës, Arbër Ademi, për ngjarjet në shkollën fillore “Njegosh” në fshatin Jurumleri dhe reagimet për hapjen e një klase në gjuhë shqipe.

“Unë kam thënë në shumë raste se nuk duhet të ketë vend për paragjykime. Ne po ndjekim ngjarjet në komunën e Gazi Babës dhe konkretisht shkollën Njegosh dhe njoftimet e protestës. Unë bëj thirrje që të mos politizohet arsimi sepse është e papranueshme dhe të mos e shndërrohet në një arenë politike apo etnike le të përqendrohemi në unifikim”, theksoi Ademi.

Çështja e shkollës Njegosh është bërë e njohur pas reagimeve të disa prindërve që thanë se ishin rreth dhjetëra nxënës që kishin mbaruar klasën e pestë dhe që nuk ishin regjistruar ende në klasën e gjashtë. Ata kërkojnë që udhëzimet t’u jepen fëmijëve të tyre në gjuhën e tyre amtare. Prindërit njoftuan protesta për ditën e mërkurë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...