Gruevski shpëton nga aktakuza për autostradat kineze - Bota Sot
Gruevski shpëton nga aktakuza për autostradat kineze

Maqedonia

Gruevski shpëton nga aktakuza për autostradat kineze

Më: 17 shtator 2019 Në ora: 19:29
Nikolla Gruevski

Sipas portalit ‘SDK;, ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski i vjetërsohet vepra penale në rastin ‘Trajketorja’ të Prokurorisë Speciale Publike.

Aktakuza u ngrit më 30 qershor të vitit 2017, ndërsa prokurorja Lile Stefanova fjalët hyrëse për këtë rast i tha në mars të vitit 2018 për shkak të bllokimeve që ndohën në gjykatë.

Aktakuza për ‘Trajktoren’ u miratua në nëntor të atij viti, pesë muaj pas ngritjes së saj. Në këtë aktakuzë të akuzuar përveç Nikolla Gruevskit janë edhe ish-zëvendëskryeministri Vladimir Pashevski, Mile Janakieski dhe Ljupço Georgievski.

Gruevski akuzohet se si shef i tyre ka ndikuar ndaj të treve të kryejnë veprën penale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...