Zaev-Bengston: Suedia fuqishëm i mbështet perspektivat e Maqedonisë së Veriut në BE - Bota Sot
Zaev-Bengston: Suedia fuqishëm i mbështet perspektivat e Maqedonisë së Veriut në BE

Maqedonia

Zaev-Bengston: Suedia fuqishëm i mbështet perspektivat e Maqedonisë së Veriut në BE

Më: 19 shtator 2019 Në ora: 18:14
Zaev-Bengston

Mbretëria e Suedisë është mike e madhe e Maqedonisë dhe vazhdohet të zhvillohet bashkëpunimin mes dy shteteve. Kjo gjë u konstatua në takimin e kryeministrit Zoran Zaev dhe ambasadores së re të Suedisë, Forshngren Bengston.

Në mbledhje, siç njoftojnë nga shërbimi qeveritar për shtyp, është konstatuar se Suedia fuqishëm i përkrah perspektivat e Maqedonisë në BE, me çka pret që të vazhdojnë me vendim pozitiv nga Këshilli i BE-së në tetor dhe marrje të datës për nisje të bisedimeve me Bashkimin Evropian.

Në takim, siç thuhet në njoftim, është theksuar transformimi i dukshëm i Maqedonisë dhe zhvillimi, si në fushën e demokracisë dhe reformat e brendshme ashtu edhe në plan ndërkombëtar.

Kryeministri Zaev falënderoi për përkrahjen parimore dhe të vazhdueshme duke theksuar se Mbretëria e Suedisë është partner i rëndësishëm për shtetin tonë në të gjitha proceset kyçe në shtet.

Gjatë takimit është theksuar rëndësia e sundimit të së drejtës, solidaritetit dhe përgjegjësisë, përkushtimit ndaj mjedisit jetësor, ekonomisë duke përfshirë kështu shoqërinë qytetare dhe të rinjtë

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...