Borissov: Me Karakaçnov mbështesim anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe BE - Bota Sot
Borissov: Me Karakaçnov mbështesim anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe BE

Maqedonia

Borissov: Me Karakaçnov mbështesim anëtarësimin e Maqedonisë në NATO dhe BE

Më: 7 tetor 2019 Në ora: 18:51
Boyko Borissov

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov sot në Sofje deklaroi se ai dhe zëvendëskryeministri dhe ministri i tij, Krasimir Karakçanov mbështesin anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE dhe NATO.

“Në temën nëse Maqedonia e Veriut duhet të hyjë në BE dhe NATO, me zëvendëskryeministrin Krasimir Karakaçnov jemi me qëndrime të njëjta. Kuptohet se edhe Shqipëria duhet të jetë anëtare”, tha Borissov.

Ai theksoi se Bullgaria vitin e ardhshëm do të jetë kryesuese e procesit të Berlinit, për arsye se, sipas tij, “ofron perspektiva dhe udhëheq politika të fqinjësisë së mirë”.

“Historia është shumë e qartë dhe mirë e përshkruar”, tha Borissov.

Karakaçnov para disa ditëve deklaroi se është e papranueshme që Maqedonia ta shfrytëzojë Bullgarinë vetëm për hyrje në BE.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...