Emërohet shefi i kontrollit të brendshëm në Agjencinë për Siguri Kombëtare - Bota Sot
Emërohet shefi i kontrollit të brendshëm në Agjencinë për Siguri Kombëtare

Maqedonia

Emërohet shefi i kontrollit të brendshëm në Agjencinë për Siguri Kombëtare

Më: 9 tetor 2019 Në ora: 19:04
Foto nga takimi

Komisioni parlamentar për mbikëqyrjen e punës së Agjencisë për Siguri Kombëtare dhe Inteligjencës i dha pëlqim emërimit të eprorit për kontroll të brendshëm në ASK. Trupi punues ishte i ndarë votim.

Kreu i komisionit, Trajko Veljanovski nuk shpalosi detaje nga votimi, ndërsa anonim mbetet edhe emri i eprorit, propozim ky të cilin drejtori i ASK-së, Viktor Dimovski e ka klasifikuar si të besueshmërisë së lartë.

“Drejtori e ka propozuar personin N.N për të cilin ka konstatuar se është profesionist, ish i punësuar në DSK. Propozimi i tij u shqyrtua nga komisioni dhe me 5 vota për, 4 të përmbajtura dhamë pëlqimin”, tha Trajko Veljanovski, kryetar i Komisionit për mbikëqyrjen e punës së ASK-së dhe Inteligjencës.

Dimovski nuk pranoi të flasë për propozimin dhe as për paralajmërimet e kryetares së Komisionit për parandalimin e korrupsionit, Biljana Ivanovska e cila ditë më parë deklaroi se mbi përzgjedhjen e të punësuarve në ASN dhe dyshimet për konflikt interesi mund të hapen lëndë.

Përndryshe, ditë më parë, Komisioni parlamentar për mbikëqyrjen e zbatimit të masave të posaçme hetuese, kërkoi nga Prokuroria Publike të shpjegojë nëse gjatë periudhës kur DSK-ja ka kaluar në ASN ka pasur keqpërdorim të masave të veçanta hetuese, përkatësisht ndjekjes së komunikimeve. Kërkesa e komisionit bazohet në urdhëresat për masa të veçanta, një pjesë e të cilëve është ndërprerë gjatë formimit të agjencisë së re për siguri, ndërsa pjesa tjetër ka mbetur ne fuqi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...