Objektet pa leje ndikojnë negativisht në florën dhe faunën e Liqenit të Ohrit - Bota Sot
Objektet pa leje ndikojnë negativisht në florën dhe faunën e Liqenit të Ohrit

Maqedonia

Objektet pa leje ndikojnë negativisht në florën dhe faunën e Liqenit të Ohrit

Më: 13 tetor 2019 Në ora: 09:37
Liqeni i Ohrit

Objektet e paligjshme përgjatë bregdetit të Ohrit, kallamat që digjen brenda dhe përreth liqenit, si dhe hedhjen e mbeturinave të ndërtimit dhe mbeturinave ndikojnë negativisht në florën dhe faunën e Liqenit të Ohrit, thonë ekspertët.

Biologu Bekim Ziba thotë se objektet e ndërtuara pa leje në bregdet jo vetëm që rrezikojnë statusin e rajonit të Ohrit si një listë e zonave të rrezikuara nga UNESCO, por gjithashtu rrezikojnë florën dhe faunën e pasur.

“Objektet e paligjshme dhe sjellja e pamatur e njerëzve dëmtojnë ekologjikisht dhe biologjikisht florën dhe faunën si në bregdet ashtu edhe në ujë. Ato duhet të prishen, të largohen sa më parë, të paktën 50 metra larg bregut të Liqenit, ndërsa jo të ndërtohen sikur ti tekej dikujt”, tha Ziba për AIM-në.

Një qëndrim të ngjashëm ndan edhe aktivistja e iniciativës qytetare “Mjaft” Gligorie Fatoski. Ai gjithashtu mendon se riviera e Strugës ka objekte pa leje që prekin jetën e egër të liqenit, por që gjithashtu kontribuon drejtpërdrejt në renditjen e vendeve të rrezikuara të UNESCO-s.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat