Mickoski: Të respektohet marrëveshja për datën e zgjedhjeve parlamentare - Bota Sot
Mickoski: Të respektohet marrëveshja për datën e zgjedhjeve parlamentare

Maqedonia

Mickoski: Të respektohet marrëveshja për datën e zgjedhjeve parlamentare

Më: 2 nëntor 2019 Në ora: 18:11
Hristijan Mickoski

Kryetari i OBRM-PDUKM-së, Hristijan Mickoski sot nga Kumanova tha se marrëveshja duhet të respektohet, domethënë të formohet një qeveri teknike më 3 janar, ndërsa zgjedhjet e parakohshme parlamentare të mbahen më 12 prill.

I pyetur nëse OBRM-PDUKM mund të pranojë ndonjë vonesë apo qëndron i vendosur që zgjedhjet duhet të mbahen më 12 prill, Mickoski tha se është arritur një marrëveshje midis partive politike në takimin e liderëve që duhet të respektohet.

“Është një marrëveshje e arritur në prani të Presidentit të Republikës dhe kryeministrit Zoran Zaev. Kishte përfaqësues të partive politike. U diskutuan edhe mundësitë që u imponuan sot si dilema dhe që pasqyrohen nga LSDM-ja. Unë mendoj se shqetësimi bazohet më shumë në frikën e një humbjeje katastrofike në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Nëse shumica parlamentare vazhdon të sillet në këtë mënyrë, ato jo vetëm që rrezikojnë demokracinë, jo vetëm që prekin procesin zgjedhor, por plotësisht delegjitimojnë takimin e fundit të lidrëve me Presidentin Stevo Pendarovski dhe kështu krijojnë vetëm mosbesim shtesë midis qytetarëve të Maqedonisë”, tha Mickoski.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat