Maqedonia ka blerë për një të tretë më shumë gaz natyror nga Bullgaria - Bota Sot
Maqedonia ka blerë për një të tretë më shumë gaz natyror nga Bullgaria

Maqedonia

Maqedonia ka blerë për një të tretë më shumë gaz natyror nga Bullgaria

Më: 7 nëntor 2019 Në ora: 11:48
Ilustrim

Sipas të dhënave të byrosë bullgare për energjetikë shtetërore nga “Bulgartransgaz” Maqedonia në vitin 2018 ka blerë për një të tretë më shumë gaz natyror.

Vendi jonë mund të merr vetëm gazin rus nëpërmes korridori tetë i cili distribuohet nëpërmes Bullgarisë tek Deve Bair.

Maqedonia për 34 përqind më shumë ka blerë gazë nga kompania bullgare, ndërsa në të njëjtën kohë Turqia i ka ulur nevojat për 63 përqind dhe Greqia për 20.38 përqind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat