Dendias Bashkimi Evropian krijoji hendek në politikën ndaj Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë - Bota Sot
Dendias Bashkimi Evropian krijoji hendek në politikën ndaj Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë

Maqedonia

Dendias Bashkimi Evropian krijoji hendek në politikën ndaj Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë

Më: 7 nëntor 2019 Në ora: 18:09
Nikos Dendias

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias në intervistë për radion greke ‘Tema FM’ thotë se “Bashkimi Evropian krijoi hendek në politikën ndaj Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë, dhe i në ‘pritje’, ndërsa ‘pritja’ nuk është politikë, ‘pritja’ s’është as qëndrim”.

Dendias thotë se Greqia bisedon edhe me Italinë edhe me Gjermaninë për shkak se perspektiva evropiane e vendeve të rajonit, për Athinën janë çështje e rëndësishme.

Për Marrëveshjen e Prespës, Dendias thotë se duhet të zbatohet dhe se nuk mund që Maqedonia e Veriut ta ndryshojë emrin në Maqedoni.

“Qëndrimi i Qeverisë greke është i qartë, nuk ka asnjë mundës të ndryshohet emri i Maqedonisë së Veirut”, thotë Dendias.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat