Për Qeverinë, janë për tu përshëndetur kushtet e reja të Francës - Bota Sot
Për Qeverinë, janë për tu përshëndetur kushtet e reja të Francës

Maqedonia

Për Qeverinë, janë për tu përshëndetur kushtet e reja të Francës

Më: 16 nëntor 2019 Në ora: 20:27
Foto

Për Qeverinë, No-piperi francez është i mirëpritur, siç thonë ata, çdo ide që do të kontribuojë në fillim më të shpejtë të negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në dhe që do t’i bëjë negociatat më efektive, më thelbësore dhe më të besueshme.

Qeveria ka marrë tashmë dokumentin e Francës, duke propozuar një qasje të re për metodologjinë e negociatave dhe bashkëpunimin më të ngushtë politik midis vendeve anëtare dhe vendeve kandidate.

“Është shumë e rëndësishme që korniza e propozuar nga Franca e konfirmon anëtarësimin në BE si qëllimin kryesor dhe përfundimtar të procesit, i cili është një kusht i domosdoshëm për ne që ta konsiderojmë”, thonë nga Qeveria.

Konsiderimi i kësaj nisme është në pritje, pas së cilës institucionet do të kontribuojnë në zhvillimin e ideve për një ndryshim të mundshëm të metodologjisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat