Ministria e Shëndetësisë: Po kërkohet mekanizëm për problemin me mjekët specialistë - Bota Sot
Ministria e Shëndetësisë: Po kërkohet mekanizëm për problemin me mjekët specialistë

Maqedonia

Ministria e Shëndetësisë: Po kërkohet mekanizëm për problemin me mjekët specialistë

Më: 17 nëntor 2019 Në ora: 19:57
Foto ilustrim

Ministria e Shëndetësisë po dëgjon për kërkesat e specialistëve të bashkëfinancuar dhe po kërkon një mekanizëm për të përmirësuar statusin e tyre, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

Në të njëjtën kohë ne po zgjidhim situata kur nuk ka pasur ndonjë zhvendosje në drejtim pozitiv vite më parë. Kolegët e tyre që janë praktikantë privatë paguhen për herë të parë për punën e tyre në vitin 2018. Ata kanë punuar deri atëherë falas. Fokusi që vendosëm së pari ishte tek specialistët privat, tu mundësojmë kushte më të mira.

“Tani, kërkohet një mekanizëm edhe për specialistët e bashkëfinancuar. Tashmë është rënë dakord që të fillojnë grupet e punës për t’u marrë me këtë situatë, por ai duhet të punojë në bashkëpunim me Fondin e Sigurimit Shëndetësor dhe me deputetët me qëllim që të shohim se çfarë mund të ndryshojë ligji në atë fushë. Pas mbledhjes së të gjitha informacioneve javën e ardhshme, ne gjithashtu do të kemi një moment të detajuar se si dhe kur mund të gjendet një zgjidhje”, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat