Bekteshi: Bashkëpunimi tregtar midis Maqedonisë dhe Holandës është rritur në mënyrë të vazhdueshme - Bota Sot
Bekteshi: Bashkëpunimi tregtar midis Maqedonisë dhe Holandës është rritur në mënyrë të vazhdueshme

Maqedonia

Bekteshi: Bashkëpunimi tregtar midis Maqedonisë dhe Holandës është rritur në mënyrë të vazhdueshme

Më: 18 nëntor 2019 Në ora: 20:46
Kreshnik Bekteshi

Bashkëpunimi tregtar midis Maqedonisë dhe Holandës është rritur në mënyrë të vazhdueshme në vitet e fundit.

Të dhënat tregojnë se vetëm në vitin 2018, tregtia midis dy vendeve u rrit për 28.8 përqind, me eksport prej 23.5 përqind dhe importe për 32.9 përqind. Në nëntë muajt e parë të këtij viti, tregtia u rrit për 25.2 përqind.

Këtë e theksoi Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi në takimin e sotëm me Ambasadorin e sapoemëruar të Hollandës në vend, Dirk Jan Kop.

Në takim, Ministri dhe Ambasadori diskutuan për reformat e zbatuara nga Ministria me qëllim rritjen e rritjes ekonomike, tërheqjen e investitorëve dhe përmirësimin e klimës së biznesit në vend.

Ministri falënderoi mbështetjen holandeze në procesin e anëtarësimit të plotë në NATO, domethënë ratifikimin e protokollit për Maqedoninë dhe angazhimin e Holandës për fillimin e negociatave të pranimit me Bashkimin Evropian, megjithëse vendi nuk mori datë për fillimin e negociatave muajin e kaluar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat