Pasi e pranoi fajin, sot merret vendimi për Zoran Milevskin - Bota Sot
Pasi e pranoi fajin, sot merret vendimi për Zoran Milevskin

Maqedonia

Pasi e pranoi fajin, sot merret vendimi për Zoran Milevskin

Më: 4 dhjetor 2019 Në ora: 11:12
Bojan Jovanovski

Bojan Jovanovski “Boki 13” dhe Katica Janeva nuk e pranuan fajësinë, ndërsa Zoran Milevski Kiçeec pranoi fajin dhe për të sot do të merret vendimi për rastin “Haraçi”.

Seanca e parë dëgjimore u mbajt dje në Gjykatën Penale të Shkupit, e cila filloi me një vonesë prej 45 minutash për shkak të problemeve shëndetësore të të dënuarit Jovanovski.

Ai u ankua se po vjellte dhe ishte në përplaske të forta, me gjyqtaren Nikolovska-Masevska duke ndaluar për gjysmë ore për ekipin mjekësor të ekzaminojë Boki 13, pasi sugjeroi se ai mund të vazhdojë të marrë pjesë në gjykim.

Prokurorja Vilma Ruskoska në fjalën e saj të parë në seancë gjyqësore tha që viktimat në këtë rast nuk ishin ata që kërkuan para, por të gjithë qytetarët e këtij vendi.

Gjykimi do të vazhdojë të premten për Janevën dhe Jovanovskin, të cilët dyshohen se kanë kryer veprën penale “keqpërdorim të detyrës zyrtare” dhe “larje parashë”.

Janeva ndodhet në arrest shtëpiak, ndërsa Jovanovski është në burgun e Shkupit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat