Grubi: Është absurde të bisedoj për përdorimin e gjuhës shqipe me tre maqedonas - Bota Sot
Grubi: Është absurde të bisedoj për përdorimin e gjuhës shqipe me tre maqedonas

Maqedonia

Grubi: Është absurde të bisedoj për përdorimin e gjuhës shqipe me tre maqedonas

Më: 10 dhjetor 2019 Në ora: 22:13
Artan Grubi

Deputeti nga radhët e BDI-së, Artan Grubi thotë se s’duhet aspak të bisedohet për Ligjin për përdorimin e gjuhëve.

Sipas tij, përdorimi i gjuhës amtare është e drejtë hyjnore dhe se ligji tashmë një vit po zbatohet ndërsa shteti ende ekziston.

“Isha me dy mend a do të marr pjesë në emision, për shkak se konsideroj se është absurde të bisedoj për të drejtë hyjnore, posaçërisht me ju tre maqedonas. Është absurde reagimi i partive politike maqedonase, mediave, që top temë të jetë Ligji për përdorimin e gjuhëve, për përdorimin e gjuhës shqipe. Ligji po zbatohet tashmë një vit, dhe Maqedonia ja ku është ekziston ashtu siç ishte.”, tha Grubi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat