Ismail: Lustrimi ishte mjet për largim nga rruga të të gjithë atyre që pengonin “Gruevizmin” - Bota Sot
Ismail: Lustrimi ishte mjet për largim nga rruga të të gjithë atyre që pengonin “Gruevizmin”

Maqedonia

Ismail: Lustrimi ishte mjet për largim nga rruga të të gjithë atyre që pengonin “Gruevizmin”

Më: 16 janar 2020 Në ora: 21:09
Foto ilustrim

Nëse propozim ligji i ri i paraqitur në Kuvend për të anuluar të gjitha vendimet e lustracionit, mund të korrigjojë padrejtësitë e shkaktuara nga ky proces. Këto ditë, megjithë përpjekjen për të filluar shqyrtimin e propozimit për heqjen e lustracionit, procesi mbetet i bllokuar në Komisionin për Sistem Politik. Debati i planifikuar për nevojën për të shfuqizuar lustracionin nuk u zhvillua për shkak të mungesës së kuorumi dhe pengesave nga deputetët. Sidoqoftë, shumë nga ata që janë dëmtuar, ende presin që Ligji i anulimit të hyjë në fuqi në mënyrë që të jepet mundësia të dëshmojnë plotësisht pafajësinë e tyre.

Sipas ish-ministrit të Kulturës Gjyner Ismail, kjo është një hap i shkëlqyeshëm për çlirimin e shtetit të kapur.

“Pra, edhe për fëmijët e vegjël ishte e qartë se procesi i Lustracionit, së pari e parashtruar si ide në disa shabllone të përkthyera, zgjeroi dhe modernizoi diktaturën e Gruevskit në një mjet të llogaridhënies, diskreditimit dhe madje edhe likuidimit të të gjitha ato që i konsideronte se i qëndronin në rrugë për të realizuar idetë e tyre kriminale, por edhe detyrat që kanë marrë nga pjesë të ndryshme të botës pasi diktatorët e vogël nuk janë kurrë autonom në praktikimin e diktaturës. Kushdo që dëshironte ta shihte, mund ta shihte atë në vjeshtën e vitit 2006. Sidoqoftë, atëherë unë u bëra subjekt i këtij procesi, dhe si një njeri që gjithmonë mendonte se e dinte se Maqedonia po përballet me fashizëm, nuk pata dyshim se edhe këpuca fashiste më goditi edhe mua”, shtoi Ismail.

Ismail tha se ai ishte plotësisht indiferent ndaj procedurave specifike dhe ai nuk mendon se duhet të “dëbohet drejtësia” dhe të merret me autorët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat