Komunikacioni në Maqedoni pa pengesa, mjegull në Tetovë dhe Ohër - Bota Sot
Komunikacioni në Maqedoni pa pengesa, mjegull në Tetovë dhe Ohër

Maqedonia

Komunikacioni në Maqedoni pa pengesa, mjegull në Tetovë dhe Ohër

Më: 17 janar 2020 Në ora: 09:19
Ilustrim

Siç njoftojnë nga LAMM, komunikacioni në Maqedoni po zhvillohet nëpër korsi të lagështa.

Për shkak të mjegullës dukshmëria në Tetovë është në 20 metra ndërsa në Ohër 30 metra.

Dendësia e komunikacioni jashtë qyteteve është mesatar ndërsa në vendkalimet kufitare nuk ka pritje të gjata për hyrje dhe dalje nga vendi.

LAMM rekomandon shpejtësi të përshtatur të qarkullimit, respektim të sinjalizimit të vendosur të komunikacionit dhe drejtim të kujdesshëm me automjetin, veçanërisht në rrugët nëpër fushëgropat, luginat e lumenjve dhe grykat malor, ku ka mundësi për paraqitje të shembjeve.

Kjo veçanërisht ka të bëjë me akset rrugore Katllanovë-Veles, Mavrovë-Dibër-Strugë, Vinicë-Berovë dhe Koçan-Dellçevë.

Gjithashtu, nga 15 nëntori 2019, ka hyrë në fuqi detyrimi ligjor për posedim të pajisjeve dimërore nëpër makina, që do të zgjasë deri më 15 mars.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat