Maqedoni, ajri i ndotur e shkurton jetëgjatësinë e qytetarëve për 25 vjet - Bota Sot
Maqedoni, ajri i ndotur e shkurton jetëgjatësinë e qytetarëve për 25 vjet

Maqedonia

Maqedoni, ajri i ndotur e shkurton jetëgjatësinë e qytetarëve për 25 vjet

Më: 19 janar 2020 Në ora: 11:02
Foto ilustrim

Personat që ndërruan jetë si rezultat i ajrit të ndotur, mesatarisht u është shkurtuar jetëgjatësia për 25 vjet, që është një tregues serioz për këdo që është i ekspozuar ndaj ndotjes ekstreme të ajrit.

Qytetarët e Shkupit dhe Tetovës janë më të prekurit. Këtë e tregojnë hulumtimi nga Instituti për Shëndet Publik.

Nga ajri i ndotur çdo vit ndërrojnë jetë 1.205 persona në Shkup dhe në Tetovë 265 qytetarë.

Banka Botërore më herët theksoi se shpenzimet vjetore të vendit, për shkak të dëmeve shëndetësore mesatarisht arrin në 750 milion dollarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat