LSDM: Po punojmë për të siguruar jetë më të mirë për qytetarët - Bota Sot
LSDM: Po punojmë për të siguruar jetë më të mirë për qytetarët

Maqedonia

LSDM: Po punojmë për të siguruar jetë më të mirë për qytetarët

Më: 19 janar 2020 Në ora: 15:11
LSDM

LSDM është në anën e interesave të qytetarëve, zbatimi i detyrueshëm është 1/3 në 1/5 nga të ardhurat dhe heqja e tërësishme e kategorive sociale të qytetarëve, thuhet në kumtesën e kësaj partie.

“LSDM si parti përgjegjëse vazhdon me realizimin e masave dhe politikave të cilat sigurojnë standard më të mirë jetësor për të gjithë qytetarët.

Në atë drejtim janë edhe ndryshimet në Ligjin për realizim të miratuar nga Kuvendi me të cilat përveç që zvogëlohet pjesa për realizim, tërësisht hiqet kategoria e rrezikuar e qytetarëve.

Sipas këtyre ndryshimeve, në vend të vlerës së deritanishme për realizim të 1/3 nga të ardhurat, tani ai zvogëlohet në 1/5 nga paga mesatare ose pensioni.

Ndërsa sërish, realizimi i të ardhurave të qytetarëve të cilët janë shfrytëzues të ndihmës minimale të garantuar nga mbrojtja sociale, të ardhurat e fëmijëve sipas ligjit për mbrojtje të fëmijëve, si dhe të ardhurat për sigurim social të personave të rritur, tani tërësisht hiqen nga realizimi”, thonë nga LSDM.

Nga atje theksojnë se kjo do të thotë fund i realizimit të detyrueshëm për qytetarë të rrezikuar social, ndërtojmë shoqëri korrekte dhe të drejtë.

Zbatimi i dispozitave ligjore ka të bëjë edhe për realizimet tashmë, siç thonë, të filluara si ligj më i volitshëm për qytetarët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat