Kryqi i Kuq i Maqedonisë: Jemi të gatshëm për të ofruar ndihmë Turqisë - Bota Sot
Kryqi i Kuq i Maqedonisë: Jemi të gatshëm për të ofruar ndihmë Turqisë

Maqedonia

Kryqi i Kuq i Maqedonisë: Jemi të gatshëm për të ofruar ndihmë Turqisë

Më: 27 janar 2020 Në ora: 16:28
Foto ilustrim

Kryqi Kuq deklaroi se është në komunikim me Gjysmën hënën e kuqe të Turqisë dhe se është e gatshme të ofrojë ndihmë nëse është e nevojshme për të prekurit pas tërmeteve, e cila më 24 janar e goditi Turqinë lindore, në të cilën deri më tani kanë humbur jetën 38 persona, mbi 1.600 u lënduan, ndërsa janë shkaktuar mbi dhe dëme të mëdha materiale.

Në përputhje me deklaratat e nënkryetarit të shtetit Fuat Oktaj dhe ministrit për punë të brendshme Sulejman Sojlu, siç thonë, deri më tani nuk kanë kërkuar ndihmë shtesë humanitare ndërkombëtare.

Kryqi i Kuq ka shprehur ngushëllime për viktimat dhe familjet e tyre të prekur nga tërmeti, thuhet në deklaratë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat