AMM kundër Bekteshit për ndryshimet në Ligjin për minierat - Bota Sot
AMM kundër Bekteshit për ndryshimet në Ligjin për minierat

Maqedonia

AMM kundër Bekteshit për ndryshimet në Ligjin për minierat

Më: 27 janar 2020 Në ora: 19:14
Foto ilustrim

E pasaktë, jo logjike, me një mbikëqyrje të vrazhdë, hap mundësinë që nëpërmes mendimit subjektiv të merren koncesione në vend.

Kështu Asociacioni i Minierave të Maqedonisë vlerësoi ndryshimet në Ligjin për lëndë të para minerale të Ministrit të Ekonomisë, Bektashi, të cilat mundësojnë prishje të njëanshëm të marrëveshjeve për koncesione, nëse ka ndonjë reagim nga popullata lokale.

Ata kërkojnë tërheqjen e menjëhershme të propozimit nga procedura dhe strategjia parlamentare, ndërsa shteti të vendosë nëse dëshiron të ketë miniera në vend.

Ministri Bektashi arsyetoi mundësinë e ndërprerjes së njëanshme të marrëveshjes së koncesionit javën e kaluar me shumë ankesa të pranuara nga vendasit. Ai hodhi poshtë mundësinë e subjektivitetit në vendime. Ai tha se qëllimi është të gjesh një zgjidhje afatgjatë në rastin e sigurisë dhe shëndetit të popullatës lokale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat