Grubi: Të gjitha kërkesat e BDI-së u përfshinë në Ligjin për PP dhe Ligjin për Këshillin e Prokurorëve Publikë - Bota Sot
Grubi: Të gjitha kërkesat e BDI-së u përfshinë në Ligjin për PP dhe Ligjin për Këshillin e Prokurorëve Publikë

Maqedonia

Grubi: Të gjitha kërkesat e BDI-së u përfshinë në Ligjin për PP dhe Ligjin për Këshillin e Prokurorëve Publikë

Më: 12 shkurt 2020 Në ora: 13:27
Artan Grubi

Deputeti nga radhë te BDI-së, Artan Grubi në konferencë për shtyp deklaroi se me Ligjin e ri për Prokurori Publike janë përfshirë të gjitha kërkesat e partisë së tij.

“Të gjitha kërkesat e BDI-së janë përfshirë në dy tekstet e ligjeve. Arritëm të vendosim Bandeter në zgjedhjen e gjithë prokurorëve publikë në Prokurorinë për Hetimit të Krimit dhe Korrupsionit, arritëm të vendosim përdorimin e gjuhës shqipe në të gjitha procedurat në Prokurorinë Publike dhe në Këshillin për Prokurorë Publikë, në pajtueshmëri me rregullat nga Ligji për përdorimin e gjuhëve, si dhe në uljen e kritereve për zgjedhjen e prokurorëve, ku do të sigurohet edhe përfaqësimi i barabartë i shqiptarëve dhe bashkësive tjera në Prokurori Publike”, tha deputeti Grubi.

Komisioni për Çështje Evropiane e përfundoi debatin dy ditor ku në rend dite ishin Ligji për Prokurori Publike dhe Ligji për Këshillin e Prokurorëve Publikë.

“Komisioni për Çështje Evropiane në kohë rekord përfundoi debatin pa pranuar asnjë amendament. Tani të dy ligjet ndodhet në duart e kryetarit të Kuvendit, i cili pasi të vërtetojë se kemi shumicën prej dy të tretave, e që besoj se e kemi, do ta vendosë për votim. kemi edhe ligje tjera të cilat shpresoj se do të votohen”, tha Grubi.

Ai thotë se tashmë kanë shumicën prej dy të tretave nëse merret parasysh zhvillimi i debatit në komision. Ai shpreson se me ligjet që do të miratohen deri në shpërndarjen e Kuvendit do të jenë argumente të mjaftueshme që të nisen bisedimet për anëtarësim në BE

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat