Jetë më e shtrenjtë në Maqedoni, rriten shpenzimet

Maqedonia

Jetë më e shtrenjtë në Maqedoni, rriten shpenzimet

Më: 15 shkurt 2020 Në ora: 16:34
Foto ilustrim

Jeta në Maqedoni është më e shtrenjtë.

Disa nga sendet ushqimore janë më të lira, por një pjesë e madhe e tyre janë më të shtrenjta se më parë.

Kostoja e jetesës dhe çmimet e shitjes me pakicë janë rritur, tregojnë të dhënat nga Enti Shtetëror për Statistika.

Në janar të këtij viti ato u rritën për 0.1 përqind krahasuar me një muaj më herët, dhe krahasuar me janarin e vitit të kaluar ato u rritën për 0.6 përqind.

Ulje të shpenzimeve për jetesë ka tek mishrat për 0.8 përqind, dhe verërat për 0.3 përqind dhe pije alkoolike për 0.2 përqind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat