Dimovski: Ligji për Këshillin e Prokurorëve nuk është miratuar, nuk është votuar me badenter - Bota Sot
Dimovski: Ligji për Këshillin e Prokurorëve nuk është miratuar, nuk është votuar me badenter

Maqedonia

Dimovski: Ligji për Këshillin e Prokurorëve nuk është miratuar, nuk është votuar me badenter

Më: 16 shkurt 2020 Në ora: 18:17
Ilija Dimovski

Megjithë kaosin në miratimin e Ligjit për Prokurorinë Publike, ju informojmë se Ligji për Këshillin e Prokurorëve Publikë nuk është miratuar, tha Ilija Dimovski nga OBRM-PDUKM.

“Kushtetuta në amendamentin 10 thotë se një ligj që përfshin gjuhët dhe kulturat duhet të miratohet me shumicë të badenterit. Vetë Talat Xhaferi ka njoftuar se ligji po votohet nga një shumicë absolute dhe shumicë të badenterit, ndërsa ai gjatë kaosit nuk e vendosi në votim të shumicës së badenterit. Ne e kemi vërejtur atë lëshim, por kemi pritur që Kuvendi të shpërbëhet”, tha Dimovski.

Ai i bëri thirrje kryetarit të Kuvendit Talat Xhaferi dhe Presidentit Stevo Pendarovski që të mos nënshkruanin ligjin sepse nuk është miratuar.

“Shumica e badenterit nuk u përdor, ky ligj nuk u miratua dhe tjetri nuk u miratua, por sigurisht njëri pa tjetrin nuk mund të miratohet. Kjo ditë për pushtetin ishte i pasuksesshëm”, tha Dimovski.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat