Dimitrov: Merituam dhe treguam se i përkasim familjes evropiane - Bota Sot
Dimitrov: Merituam dhe treguam se i përkasim familjes evropiane

Maqedonia

Dimitrov: Merituam dhe treguam se i përkasim familjes evropiane

Më: 24 mars 2020 Në ora: 16:12
Nikolla Dimitrov

Ministri i Jashtëm, Nikolla Dimitrov në konferencën e sotme për shtyp tha se është i lumtur që është pjesë e ndarjes së lajmit të mirë, domethënë për vendimin historik për fillimin e negociatave të Maqedonisë së Veriut me me BE.

“Megjithë rrethanat e jashtëzakonshme të shkaktuara nga coronavirusi, ne vlerësojmë veçanërisht që BE ka gjetur vullnet të pranojë atë që është bërë deri më tani. Maqedonia e Veriut pasi ulet në dhomën e pritjes për 15 vjet, më në fund vazhdon me sukses në rrugën evropiane. Nga tani edhe më shumë varet nga ne.

Maqedonia e Veriut më në fund dhe pa kushte fillon negociatat. Unë do të doja të uroj të gjithë ju, qytetarë të Maqedonisë, për suksesin tuaj, i cili nuk ka ardhur lehtë dhe nuk është dhuratë për ne. Ne dhe ju meritojmë të dëshmojmë se i përkasim familjes evropiane. Ne nënshkruam Marrëveshjen e Prespës me presione nga brenda dhe jashtë. Është koha që ne politikanët të falënderojmë qytetarët për suksesin e tyre. Shihni të dashurit tuaj dhe krenohuni që kemi hapur një perspektivë të re për brezat tanë”, shtoi Dimitrov.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat