RDM heq dorë nga parat e shtetit

Maqedonia

RDM heq dorë nga parat e shtetit

Më: 26 mars 2020 Në ora: 16:08
Foto Ilustrim

Partia e Gjelbër Ripërtëritja Demokratike e Maqedonisë heq dorë nga fondet që partia pritet të marrë nga buxheti i shtetit këtë vit. Gjatë kësaj kohe të pandemisë së coronavirusit, çdo denarë shtesë është i çmuar për sistemin shëndetësor dhe tejkalimin e pasojave socio-ekonomike.

“Tani, më shumë se kurrë, ne kemi nevojë për solidaritet. Për RDM-në, mbrojtja e shëndetit, ruajtja e çdo vendi të punës dhe sigurimi i nevojave ekzistenciale të qytetarëve janë me përparësi më të lartë.

I përshëndesim përpjekjet dhe kontributet e disa ndërmarrjeve për këtë qëllim dhe kërkojmë që shembulli i tyre të ndiqet në solidaritet me të gjithë ata që nuk preken ndjeshëm nga efektet e pandemisë.Do të propozojë dekret me të cilën shfuqizohet financimi vjetor i partive.

RDM apelon operatorët e sistemit të shpërndarjes së energjisë elektrike, ngrohjes që të ulin tarifat për qytetarët, veçanërisht për kategoritë më të rrezikuara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat