Maqedoni: Për herë të parë një pacient me Covid-19 largohet nga makina respiratore

Maqedonia

Maqedoni: Për herë të parë një pacient me Covid-19 largohet nga makina respiratore

Më: 6 maj 2020 Në ora: 09:56
Foto ilustrim

Në Spitalin e Përgjithshëm “8 Shtatori” në Shkup gjatë ditës së djeshme nga makina respiratore është hequr një pacient 37 vjeçar, i cili para tre javëve është pranuar në gjendje të rëndë. Pacienti tani vetë merr frymë dhe gjendja e tij tani është e qëndrueshme”.

Këtë e deklaroi për AIM drejtori i këtij institucioni shëndetësor Hristian Kostov. Ai theksoi se pacienti pesë-gjashtë ditë pranon terapi të ozonit, ka protokoll të trajtimit dhe i japin antibiotikë dhe ilaçe antiinflamatore.

“I duhet kohë, ndërsa ne provojmë. Nëse i bie saturimi (prania e oksigjenit në gjak) mundet sërish ta vendosim në makinë respiratore. Duhet t’i jepet kohë. Nevojiten 24 deri në 48 orë që plotësisht të jemi të sigurt se pacientit nuk i duhet makinë respiratore. Ky është rezultat i angazhimit të të gjithë ekipit në spital i cili punon shumë”, tha Kostovi.

Nga fillimi i epidemisë e deri më tani, ky është pacienti i parë në shtet, i cili për shkak të gjendjes së përkeqësuar shëndetësore 12 ditë kanë qenë në makinë respiratore, ndërsa tani nuk ka nevojë për një asistim të tillë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat