Posta e Maqedonisë shtyp pullë postare me hartën e Kroacisë së Ante Paveliqit - Bota Sot
Posta e Maqedonisë shtyp pullë postare me hartën e Kroacisë së Ante Paveliqit

Maqedonia

Posta e Maqedonisë shtyp pullë postare me hartën e Kroacisë së Ante Paveliqit

Më: 9 maj 2020 Në ora: 12:57
Foto ilustrim

Posta e Maqedonisë në Ditën e Evropës ka lëshuar një pullë postare në mirënjohje për Kroacinë, presidenca e së cilës me Bashkimin Evropian ka dhënë një kontribut të madh në vendimin që Maqedonia të filloj negociatat me Brukselin.

Sidoqoftë, ato bën një gafë të madhe sepse pulla u shtyp me hartën e “Kroacisë së Madhe” të Ante Paveliq, domethënë shtetit të pavarur të Kroacisë si bashkëpunëtor nazist.

Harta kroate e vizatuar në markë nuk përfaqëson kufijtë e vendit, por është një hartë e shtetit të pavarur të Kroacisë, një krijim kuislingë, drejtuesit e së cilës janë drejtpërdrejt përgjegjës për vuajtjet e më shumë se një milion njerëzve.

Dizajnerët skicuan hartën e regjimit të kukullës së “Ustashve”, e cila në pretendimet e saj përfshinte territoret e Bosnjës dhe Hercegovinës së sotme dhe një pjesë të Serbisë dhe Malit të Zi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat