Filipçe: Zgjedhjet do të ishin të sigurta nëse respektohen masat

Maqedonia

Filipçe: Zgjedhjet do të ishin të sigurta nëse respektohen masat

Më: 22 maj 2020 Në ora: 15:21
Venko Filipçe

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe mbetet i mendimit se është ende herët për të hapur kufijtë sepse, siç thotë ai, duhet të kalojë një periudhë e zbatimit të masave tona për lirim. Sa i përket zgjedhjeve, ai beson se ato do të ishin të sigurta për shëndetin nëse respektohen masat.

“Unë jam absolutisht prapa faktit se nëse masat respektohen, për çfarëdo qoftë ai, ato mund të mbahet i sigurt,” tha Filipçe.

Ai përsëriti pikëpamjen e tij se situata tani ishte nën kontroll dhe se rreziku do të ishte më i madh në shtator.

“Në lidhje me rreziqet dhe situatës aktuale, kjo është diçka që po ndodh në të gjitha vendet që janë duke u dhënë masa kufizuese. Askush nuk mund të jetojë në një kufizim të tillë. Kjo është arsyeja pse ne sollëm një paketë të tillë në të cilën lehtësuam kufizimet, por pajisjet duhet të vishen. Pse mendojmë se situata është më shumë nën kontroll tani sesa do të ishte në shtator? Sepse ende janë efektet e këtyre kufizimeve të lëvizjes, karantinës, shkollave dhe kopshteve. Të gjithë këta faktorë, plotësuar me faktit se epidemi e gripit të zakonshëm sezonal do të ndodhte më vonë gjatë vjeshtës, mund të komplikojë ndjeshëm situatën. Dhe të tilla janë parashikimet jo vetëm të OBSH-së, por edhe të shumë vendeve të tjera”, tha Filipçe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat