Atmosfera nëpër kafene të Shkupit – valle mbi tavolina, pa maska dhe pa distancë fizike

Maqedonia

Atmosfera nëpër kafene të Shkupit – valle mbi tavolina, pa maska dhe pa distancë fizike

Më: 29 maj 2020 Në ora: 12:56
Foto Ilustrim

Muzik live, duke kënduar mbi tavolina, pa distancë fizike dhe muzikantë pa maska – kjo është atmosfera nëpër disa kafene të Shkupit, në ditën e parë të hapjes së tyre.

Nga fotografitë që janë postuar në rrjetet sociale, mund të shihet se të pranishmit nuk u janë përmbajtur masave mbrojtëse dhe e kanë harruar coronavirusin, duke e shijuar ditën e parë të hapjes së kafeneve.

Deri tani autoritetet kanë dorëzuar kallëzime penale për mosrespektimin e rekomandimeve, ndërsa për këto raste akoma nuk kanë reaguar.

“A1on” ka tentuar të marrë përgjigje nga drejtori i Inspektoratit Shtetëror të Tregut, nëse të njëjtit kanë intervenuar në rastet të këtilla, por përgjigje nuk ka.

Më herët kryetarja e Këshillit të Inspektorëve Magdalena Filipovska-Grashkoska, njoftoi se nuk do të ketë dënime për mysafirët dhe kafenetë që nuk i respektojnë masat, por fillimisht do të edukohen nga inspektorët.

Dënimet do të fillojnë pas 10 ditëve edukim nga inspektorët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat