Xhamitë e Kërçovës do të jenë të hapura për namazin e xhumasë

Maqedonia

Xhamitë e Kërçovës do të jenë të hapura për namazin e xhumasë

Më: 2 korrik 2020 Në ora: 12:53
Xhamia e Kërçovës

Xhamitë e Kërçovës të cilat para disa dite u mbyllën për shkak të coronavirus, ditën e nesërme për faljen e xhumasë do të jenë sërish të hapura.

Por, namazi do të jetë më i shkurtë dhe besimtarët nuk do të duhet të përshëndeten për dore, ndërsa një pjesë të lutjes së tyre do të duhet ta bëjnë edhe në shtëpitë e tyre.

Pas faljes së namazit të xhumasë, xhamitë do të mbyllen sërish deri në stabilizimin e gjendjes me pandeminë.

Ndryshe, disa nga xhamitë u mbyllën për shkak se në njërën prej tyre imami doli pozitiv me coronavirus.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat