Zhbogar: Edhe një hap i rëndësishëm në rrugën drejtë BE-së - Bota Sot
Zhbogar: Edhe një hap i rëndësishëm në rrugën drejtë BE-së

Maqedonia

Zhbogar: Edhe një hap i rëndësishëm në rrugën drejtë BE-së

Më: 2 korrik 2020 Në ora: 15:14
Samuel Zhbogar

Komisioni Evropian e dërgoi Propozim Kornizën negociuese në Këshillin e BE-së në shqyrtim nga ana e vendeve anëtare. Ky është edhe një hap i rëndësishëm në rrugën drejtë BE-së.

Këtë e shkroi në profilin e tij në ‘Twiter’ euroambasadori Samuel Zhbogar, pasi Komisioni Evropian dje e dorëzoi propozim Kornizën negociuese në Këshillin e BE-së.

KE dje i dorëzoi kornizat negociuese për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë deri te Këshilli i BE-së, ndërsa përmbajtja e kornizave sqarohet vetëm pasi ajo të miratohet nga ana e vendeve anëtare të Këshillit. Kornizat negociuese janë pozicioni i Bashkimit Evropian në negociatat për anëtarësim. KE dorëzon draft korniza deri te vendet anëtare, të cilat duhet t’i miratojnë pas modifikimeve eventuale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat