Kërkesat e BDI-së për Badenter, për fushatë zgjedhore - Bota Sot
Kërkesat e BDI-së për Badenter, për fushatë zgjedhore

Maqedonia

Kërkesat e BDI-së për Badenter, për fushatë zgjedhore

Më: 5 korrik 2020 Në ora: 21:10
Foto

Frika për të shkuar në opozitë është elementi kryesor mbi të cilin bazohet fushata zgjedhore e BDI-së, vlerëson profesori universitar Lubomir Fërçkoski, i cili ishte gjithashtu kandidat për kryetar shteti me propozim të LSDM-së. Sipas Fërçkoskit, 25 nismat e ofruara nga BDI, pas nominimit të Naser Ziberit për Kryeministër, janë një përpjekje për ta federalizuar shtetin dhe për ta rrëzuar Marrëveshjen Kornizë. Fërçkovski pretendon se është e pamundur të votosh me Badentir në qeveri, dhe nënshkrimet e lidhura, domethënë një lloj qeverie etnike e Përzhinës, është e pamundur.

“Nëse keni nënshkrime të lidhura për investimet kryesore, siç propozojnë ata, kjo do të thotë një bllokim i mundshëm i të gjithë buxhetit dhe i gjithë aktivitetit të qeverisë, jo vetëm në fushën e kulturës, ku janë ligjet kryesore kulturore.” Ata nuk e kuptojnë se kjo është jashtë konceptit të Marrëveshjes së Ohrit dhe votimit të Badinterit”, tha Ljubomir Fërçkovski, Profesor Universiteti.

Për profesorin Bashkim Selmani, propozimet e BDI-së, janë thjesht për fushatë zgjedhore. Një pjesë të premtimeve dhe retorikës së re para votimit të 15 korrikut, partia e Ali Ahmetit ka mundur të përpiqet ti zbatojë në vitet e kaluara.

BDI me propozimin për një kryeministër shqiptar kërkon nënshkrime të lidhura në dhjetëra institucione shtetërore, gjuhë të detyrueshme shqipe për çdo nxënës nga klasa e pestë, vendimmarrje me Badinter në qeveri për investimet kapitale, pastaj një gjykatë për barazi dhe antidiskriminim, si dhe ujë për pije dhe kanalizime për çdo shtëpi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat