Komisioni rekomandon të vendoset masa e testit PCR për shtetasit e Kosovës, Serbisë, Malit të Zi dhe Bosnjës - Bota Sot
Komisioni rekomandon të vendoset masa e testit PCR për shtetasit e Kosovës, Serbisë, Malit të Zi dhe Bosnjës

Maqedonia

Komisioni rekomandon të vendoset masa e testit PCR për shtetasit e Kosovës, Serbisë, Malit të Zi dhe Bosnjës

Më: 8 korrik 2020 Në ora: 09:09
Foto ilustrim

Komisioni për Sëmundje Infektive ka sjellë vendim që t’i rekomandojë Qeverisë masa të reja për hyrje në Maqedoninë e Veriut.

Komisioni njofton se do t’i dorëzojë propozim Qeverisë që për qytetarët e Kosovës, Serbisë, Bosnjës dhe Malit të Zi, të vendoset masa e testit PCR për hyrje në vend.

“Komisioni për Sëmundje Infektive mbajti mbledhje këtë mëngjes në të cilin vendosi që nga nesër të paraqesë një propozim për Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut, që për qytetarët e Serbisë, Kosovës, Bosnjës dhe Hercegovinës dhe Malit të Zi të jetë i detyrueshëm testi negativ PCR, jo më i vjetër se 72 orë, gjatë hyrjes në vend”.

“Rekomandimi i Komisionit është bërë pas rishikimit të situatës aktuale epidemiologjike në vendet e përmendura dhe në përputhje me informacionin e marrë nga autoritetet mjekësore në këto vende. Këtë rekomandim Komisioni do ta dorëzojë në Qeveri, për procedurë të mëtejme”, thonë nga Komisioni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat