Filipçe: Pjesa më e madhe e luftës kundër coronavirusit është në vetëdijen dhe ndërgjegjen e njerëzve

Maqedonia

Filipçe: Pjesa më e madhe e luftës kundër coronavirusit është në vetëdijen dhe ndërgjegjen e njerëzve

Më: 8 korrik 2020 Në ora: 18:29
Venko Filipçe

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe sot theksoi se rekomandimi për të shmangur çdo formë tubimesh masive mbetet tani dhe në të ardhmen, por edhe se një pjesë e madhe e tërë luftës kundër coronavirusit është në vetëdijen dhe ndërgjegjen e njerëzve.

“Rekomandime ka pasur, ka dhe do të ketë në të ardhmen për çdo formë të grumbullimit masiv. Por ne gjithmonë arrijmë në të njëjtën pikë, dhe kjo është se një pjesë e madhe e tërë luftës kundër coronavirusit është në vetëdijen dhe ndërgjegjen e njerëzve. Çdo formë e grumbullimit ku nuk ka distancë, ku qytetarët nuk do të mbajnë maska ​​është një rrezik absolut për shëndetin e të pranishmëve dhe shëndetin e të dashurve të tyre”, tha Filipçe.

Ai shprehu besim se në ditët e fundit të fushatës, dhe në mbrëmjen pas zgjedhjeve, kur dihen rezultatet e votimit, të gjitha protokollet do të respektohen.

“Në mbledhjet e mëngjesit të Komisionit për Sëmundje Infektive, rishikojmë çdo kërkesë çdo ditë, nga organizatorë të ngjarjeve në natyrë, në ambiente të mbyllura, qoftë për të organizuar dasma. Të njëjtat rekomandime zbatohen. Rastet e reja janë ekskluzivisht aty ku nuk respektohen masat”, tha Filipçe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat