Kompanitë në Maqedoni kanë marrë 206 milion euro nga kthimi i TVSH-së - Bota Sot
Kompanitë në Maqedoni kanë marrë 206 milion euro nga kthimi i TVSH-së

Maqedonia

Kompanitë në Maqedoni kanë marrë 206 milion euro nga kthimi i TVSH-së

Më: 8 korrik 2020 Në ora: 20:44
Ilustrim

Në gjysmën e parë të vitit 2020, është bërë kthim i TVSH-së prej 12.7 miliardë denarë ose 206.5 milion euro, që është 6 përqind më shumë se vitin e kaluar ose për 660 milion denarë më shumë.

“Kjo është kthimi më i lartë i TVSH-së për këtë periudhë në vitet e fundit, me çka është e rëndësishme veçanërisht duke marrë parasysh krizën me COVID-19”, thonë nga Ministria e Financave.

Nga atje thonë se krahasuar me dy vitet e kaluara, kthimi është dukshëm më i lartë. Kështu, nëse krahasojmë gjysmën e parë të vitit 2020 me të njëjtën periudhë të vitit 2018, kthimi është më i lartë për 26 përqind, ndërsa në krahasim me 2017 kthimi është më i lartë për 44 përqind.

Sipas Ministrisë së Financave, kthimi i TVSH-së për kompanitë në kushtet e krizës me COVID-19 është me rëndësi të madhe, me qëllim të ruajtjes së likuiditetit të ekonomisë, dhe kështu të inkurajojë dhe mbështesë aktivitetet ekonomike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat