Ligji i ri për pasurinë e funksionarëve?! - Bota Sot
Ligji i ri për pasurinë e funksionarëve?!

Maqedonia

Ligji i ri për pasurinë e funksionarëve?!

Më: 6 gusht 2020 Në ora: 15:56
Foto Ilustrim

Hetimi i pasurisë së funksionarëve përsëritet si premtim i përjetshëm politik në vendin tonë.

Vëmendje të posaçme do të kushtojmë në pjesën për pastrimin e  gjyqësorit dhe konfirmimin e prejardhjes së parave dhe kapitalit tek çdo funksionar përmes rrugës së sistemit për të cilin bashkërisht do të merremi veshtë”, tha Zoran Zaev, LSDM.

Hapin e parë e menduam dhe ende mbesim në qëndrim i cili do të jetë hapi që VMRO-DPMNE do e marrë në Kuvend, ai do të jetë të propozojë Ligj për hetimin e prejardhjes së pasurisë të gjithë atyre personave që merren me politikë, ose në të kaluarën kanë bartur pozita të larta politike, pronën e tyre dhe prejardhjen e pronës së familjeve të tyre”-theksoi Hristijan Mickovski, VMRO-DPMNE.

Ky ishte zotimi i krerëve të LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së pas konstituimit të Kuvendit, në periudhën kur partitë politike janë në garë për të formuar shumicë parlamentare. Ndërkohë ish-antikorrupsioneri Arif Musa shprehet se vendi ka ngelur në vitet 2001 apo 2002, kur është sjellë edhe Ligji për parandalimin e korrupsionit dhe për hetim të pasurisë dhe nuk është bërë asgjë konkrete rreth hetimeve të funksionarëve të lartë. Musa nënvizon se shembull më i mirë për hetimin e pasurisë së politikanëve është Kroacia.

Kroacia ka një institucion brenda Prokurorisë publike i cili merret me hetimin e pasurisë së funksionarëve të lartë, por edhe heton edhe korrupsionin e funksionarëve të lartë. Që do të thotë se kapacitetet e tilla mund të bëhen në mënyrë shumë më të shpejtë me ligjin e ri që mendoj se duhet ta propozojnë dhe duhet ta sjellin si formacion i ri. Edhe kapacitetet njerëzore edhe ata hapësinore do të mund ti plotësojë një pjesë e Prokurorisë e cila do të jetë e specializuar me këtë çështje”-tha Arif Musa, ish anti-korrupsioner.

Sipas ish-anëtarit të Komisionit për anti-korupsion, Arif Musa, me rëndësi është transparenca dhe mënyra që ti shkohet deri në fund hetimit dhe qasjes së pasurisë së funksionarëve dhe njerëzve të cilët merren me politikë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat