Punëtorët turistik paralajmërojnë protesta dhe bllokada në gjithë Maqedoninë

Maqedonia

Punëtorët turistik paralajmërojnë protesta dhe bllokada në gjithë Maqedoninë

Më: 8 gusht 2020 Në ora: 11:02
Ilustrim

Sektori i turizmit, një nga goditjet më të rënda nga pandemia e Covid-19, paralajmëron aktivitete dhe protesta të reja në të gjithë vendin, me bllokime të plotë rrugësh nëse nuk merren masa lehtësuese të menjëhershme. Ata kërkojnë që vendimi për udhëtim të 50 përqind të mbushjes së autobusëve të ndryshohet më së voni deri më 15 gusht dhe që të vazhdojë masa për subvencionimin e pagave në këtë sektor, i cili përfshin agjencitë e udhëtimit, udhëzuesit dhe transportuesit.

Nuk ka asnjë logjikë, siç thonë ata, për të mbajtur protokollin për udhëtim me autobus sepse duke respektuar masat e sigurisë, udhëtimi mund të organizohet.

“Kërkojmë një ndryshim të menjëhershëm në vendimin për udhëtimin e 50 përqind të udhëtarëve në autobusë. Asnjë vend në Ballkan, madje as në botë, nuk ka një protokoll të tillë, aeroplanët fluturojnë me kapacitet të plotë”, thuhet në deklaratë.

Nga atje thonë se po lëshojmë një ultimatum për të ndryshuar këtë vendim të palogjikshëm për transportin e autobusëve deri më 15 gusht dhe për të vazhduar masën për subvencionimin e pagave të sektorit tonë, i cili përfshin agjencitë e udhëtimit, udhëzuesit dhe transportuesi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat