Tre infermiere në Klinikën Universitare në Shkup janë infektuar me coronavirus

Maqedonia

Tre infermiere në Klinikën Universitare në Shkup janë infektuar me coronavirus

Më: 22 tetor 2020 Në ora: 16:06
Foto Ilustrim

Tre infermiere nga Klinika Universitare e Gjinekologjisë dhe Akusherisë janë pozitiv për Covid-19. Ata u infektuan përmes kontakteve familjare, ndërsa dy mjekë përfshirë drejtoreshën e Klinikës, Viktorija Jovanovska, janë në vetizolim për shkak të anëtarëve të sëmurë të familjeve të tyre.

Këtë e konfirmoi sot për AIM nga drejtoresha Jovanovska, e cila tha se tre infermieret u infektuan përmes kontakteve nga jashtë, përkatësisht kontaktit familjar, ndërsa jo në Klinikë.

“Të dy jemi mjekë në vetizolim, nuk jemi me vendim, por jemi në vetizolim sepse kemi më shumë se tre pacientë në familje. Jemi testuar edhe mjeku edhe unë jemi negativë. Nëna ime, motra ime dhe nipi im janë pozitiv dhe dy nga nipërit e mbesave të mia janë pozitivë. Nuk kam pasur asnjë kontakt me infermierët. Familjarët e mjekut janë gjithashtu pozitiv. Kjo është arsyeja pse ne jemi në vetizolim”, tha Jovanovska.

Ajo shtoi se të gjithë në Klinikë respektojnë protokollet për mbajtjen e pajisjeve mbrojtëse personale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat