Lloji britanik i COVID-19 vazhdon me shpërndarjen në Maqedoni, Prilepi dhe Kavadari ndër qytetet më të prekura

Maqedonia

Lloji britanik i COVID-19 vazhdon me shpërndarjen në Maqedoni, Prilepi dhe Kavadari ndër qytetet më të prekura

Më: 25 shkurt 2021 Në ora: 22:48
Foto ilustrim

Qyteti i Prilepit dhe Kavadrit kanë numrin më të lartë të a rasteve aktive me coronavirus.

Lloji birtanik po shpërndahet në vend, ndërsa Prileipi momentalisht ka 589 raste aktive, ndërsa Kavadari 528. ohri ka 387 raste aktive dhe te këto tre qytete kishte raportime për llojin e ri të virusit.

Sipas raportit javor të ISH-së nga 15 deri më 21 shkurt janë testuar 15.849 pacientë që është për 2.8% më pak në krahasim me javën e kaluar. Gjatë kësaj periudhe ka pasur 2.320 raste aktive në 33 qytete në shtet që është për 3.9% më shumë se java e kaluar.

Pjesa më e madhe e rasteve aktive janë nga Shkupi (1.007 ose 43.4%).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat