Fatlum Rushiti: Shqiptarët në Maqedoni të shpallin referendum demokratik për bashkim me Shqipërinë 

Maqedonia

Fatlum Rushiti: Shqiptarët në Maqedoni të shpallin referendum demokratik për bashkim me Shqipërinë 

Më: 4 prill 2021 Në ora: 07:01
Fatlum Rushiti

Politologu, diplomati dhe veprimtari i njohur i kauzës shqiptare, Fatlum Rushiti, i cili lobon në qendrat botërore për bashkimin e trojeve ilirike, ka deklaruar për Dallas Morning News që shqiptarët në FYROM duhet të shpallin referendum demokratik për bashkim me Shqipërinë.

‘Sllavët karpatian nuk duan bashkëjetesë me shqiptarët autokton. Janë racist dhe shpellar me mentalitet agresiv që as bota demokratike nuk mund t’i nxjerr nga lloçi i humnerës që kanë ngelur. Nuk kuptojnë kooperim, të drejta bazike, racionalitet & progres. Nuk duan as regjistrim të popullsisë meqë shqiptarët janë popull shumicë në vatrat e tyre. Shqiptarët duhet të shpallin referendum demokratik për bashkim me Shqipërinë,’ shprehet atdhetari markant. 

Fatlum Rushiti është shpallur persona non-grata në Serbi, Bullgari, Greqi dhe Mali i zi.

Ndiqet nga institucionet sllave dhe Kisha Uzurpatore Serbe. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat