MSH Maqedoni: Arritën 10.530 doza të vaksinës “Pfizer”

Maqedonia

MSH Maqedoni: Arritën 10.530 doza të vaksinës “Pfizer”

Më: 19 prill 2021 Në ora: 20:56
Foto

Ministria e Shëndetësisë informon publikun se dërgesa e parë e vaksinës Pfizer mbërriti këtë pasdite, të cilën thonë se e kanë siguruar përmes negociatave të drejtpërdrejta me këtë prodhues të vaksinave kundër Covid 19.

“Bëhet fjalë për 10,530 doza të vaksinës Pfizer, të cilat do të shpërndahen në pikat e vaksinimit nga e mërkura në vendin ku bëhet vaksinimi në përputhje me Strategjinë Kombëtare për Imunizimin e Kovidit”, thonë nga MSH.

Kjo është sasia e dytë e vaksinave “Pfizer”, ndërsa të parën RMV e mori si donacion nga Serbia (4.500 doza), me të cilat e dhe filloi vaksinimin.

Ndryshe, deri tani në Maqedoni janë vaksinuar mbi 35 mijë qytetar, prej të cilëve 13 mijë me vaksinën AstraZeneca.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat